Saturday, 10 June, 2023, 18:24
According to Iranian media reports France’s President Emmanuel Macron held a discussion with Iranian President Ibrahim Raisi. The reports have been making waves online and on pro-Iranian and Iranian state media.
According to the reports at Tasnim News, the conversation lasted 90 minutes. The presidents agreed to promote relations between the countries, Iran’s pro-regime Tasnim media said.
Mehr News, which is also pro-Iranian regime, said that the deputy head of Iran's Presidential Office for Political Affairs Mohammad Jamshidi on Saturday announced on his Twitter account that Iranian President Ebrahim Raisi has held a telephone conversation with French President Emmanuel Macron.