Thursday, 22 June, 2023, 21:30
In the Atlantic, in the search area for the missing submersible “Titan”, unknown wreckage was found. It is reported by the US Coast Guard.
“A place with wreckage was discovered in the search area for a bathyscaphe that disappeared in the Atlantic,” the message said, which was published on Twitter. It is noted that experts are now evaluating the information.
Bathyscaphe with five tourists disappeared in the Atlantic on June 19. British billionaire Hamish Harding was on board. According to preliminary data, tourists were supposed to run out of oxygen today.