US to start deploying long-range weapons in Germany in 2026
The United States will start deploying long-range fire capabilities in Germany in 2026 in an effort to demonstrate its commitment to NATO and European defense, the United States and Germany said in a joint statement on Wednesday.
The United States' "episodic deployments" are in preparation for longer-term stationing of such capabilities that will include SM-6, Tomahawk cruise missiles and developmental hypersonic weapons that have a longer range than current capabilities in Europe, the two countries said.
Ground-based missiles with a range exceeding 500 kilometres were banned until 2019 under the Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty signed by the Soviet Union's Mikhail Gorbachev and former U.S. President Ronald Reagan in 1987.