Trump says Iran can’t have nukes
US President Donald Trump declined to comment on the possibility of eliminating Iran's nuclear facilities, but said he would not allow Tehran to develop nuclear weapons, because then others would acquire them and then there would be a catastrophe.
"I want them to be a great country. They have tremendous potential. The people are amazing. The only thing I say about Iran is that they cannot have nuclear weapons," he said in an interview with Fox News.
At the same time, Trump declined to comment on the possibility of eliminating Tehran's nuclear facilities, saying he "cannot do that."