Musk: "USAID is not a wormy apple, but just a lump of worms"
Elon Musk said that the process of liquidating the United States Agency for International Development (USAID) has already begun. According to him, the organization was involved in funding research in the field of biological weapons, among other things, and cannot be restored.
"USAID is not a wormy apple, but just a lump of worms. There is no apple, so we need to get rid of everything", Musk noted.
In a subsequent post Musk asked his 215 million X followers, "Did you know that USAID, using YOUR tax dollars, funded bioweapon research, including Covid-19, that killed millions of people?"