«USAID-ն ոչ թե որդնած խնձոր է, այլ որդերի կույտ»․ Մասկ
ԱՄՆ կառավարության արդյունավետության դեպարտամենտի ղեկավար Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) լուծարման գործընթացն արդեն սկսվել է։ Նրա խոսքով՝ կազմակերպությունը զբաղվել է կենսաբանական զենքի ոլորտում հետազոտությունների ֆինանսավորմամբ։ Այն վերականգնման ենթակա չէ։
«USAID-ն ոչ թե որդնած խնձոր է, այլ որդերի կույտ, որտեղ խնձոր արդեն չկա, ուստի պետք է ազատվել դրանից»,- նշել է Մասկը։
Ավելի վաղ X-ի իր գրառման մեջ նա իր 215 միլիոն հետևորդներին հարցրել էր՝ «Գիտե՞ք, որ USAID-ն ձեր հարկերի հաշվին ֆինանսավորել է կենսաբանական զենքի հետազոտությունը, ներառյալ Covid-19-ը, որը սպանել է միլիոնավոր մարդկանց»:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալությունից հետո 90 օրով դադարեցվել է օգնությունն այլ երկրներին, այդ թվում՝ USAID-ի միջոցով։