Peskov։ "The negotiations in Istanbul are taking place in the development of contacts"
The negotiations between the delegations of the Russian Federation and the United States are taking place in the development of contacts between the two countries that have already taken place, and information on their results will be provided in a timely manner. This was announced at a briefing by the press secretary of the Russian President Dmitry Peskov.
"A meeting is currently taking place in Istanbul at the expert level, our diplomats are working to develop the understanding that was reached in the telephone conversation between the two presidents and the agreements that were reached in Riyadh between high-level delegations," the Kremlin representative said.
The meeting between the delegations of Russia and the United States is taking place at the residence of the American Consul General in Istanbul, where the issues of resuming the work of embassies are being discussed․