Zelensky: We will form common positions in Europe and present them to our partners in the US
Ukrainian President Volodymyr Zelensky said in a video address last night, “we will all in Europe soon formulate our common positions – lines that we must achieve and lines from which we cannot retreat.”
“Such positions will be presented to our partners in the United States of America. Reliability, duration of peace and a correct agreement to end the war are truly our common priority,” Zelensky said.
"Everyone is united on the main issue – for peace to be real, we need real security guarantees. And this is the position of all of Europe – the entire continent. The United Kingdom, the European Union, Türkiye" said Zelenski.