Italy refused to send troops to Ukraine
Italian Prime Minister Giorgia Meloni said she had rejected the offer from France and the UK to send an Italian military contingent to Ukraine as part of a European force.
"Italy expressed its doubts about the offer from France and the UK to send European soldiers. In my opinion, this is a very difficult thing to implement, I am not sure about its effectiveness, that is why we said that we will not send Italian soldiers to Ukraine," she said on Rai1 TV channel on Monday evening.
"Ultimately, everyone has the same goal - to bring a just peace to Ukraine, a stable and lasting peace, I would say, a final one. Therefore, the central question is how to build a peace that includes security guarantees for Ukraine," the Italian Prime Minister added.