Tuesday, 11 March, 2025, 09:32
One person was killed and three were injured in a drone attack on Moscow and the Moscow region, Moscow Region Governor Andrei Vorobyov said on his Telegram channel.
"Today at 4 a.m. a massive drone attack on Moscow and the Moscow region began. At the moment, one person is known to have died and three were injured in the Leninsky urban district (the city of Vidnoye) and Domodedovo," he wrote.
Vorobyov specified that the drone debris fell on an apartment building in Ramenskoye, where at least seven apartments were damaged.
Earlier on Tuesday morning, Moscow Mayor Sergei Sobyanin reported that 69 drones flying to the capital had been destroyed by air defense forces. The Ukrainian Armed Forces attempted to carry out several waves of attacks, sending one to several drones to the city.
As reported by the Federal Air Transport Agency, restrictions have been introduced at Domodedovo, Sheremetyevo, Vnukovo and Zhukovsky airports.
At the same time, train traffic through the Domodedovo railway station in both directions was temporarily stopped.