#Bloomberg։ "25 leaders of NATO countries agreed to increase sanctions pressure on Russia"
UK Prime Minister Keir Starmer said some 25 allied leaders agreed on Saturday to keep tightening restrictions on Russia’s economy in an effort to draw President Vladimir Putin to the negotiating table to secure a cease-fire in its war with Ukraine.
The politician spoke at a press conference about the agreement reached during the online meeting, without publishing the list of states that agreed to this decision.
“The effects of the sanctions on the Russian economy have been pretty profound,” Starmer told reporters at a press conference in London. “We shouldn’t underestimate the impact they’ve already had and by doubling down and increasing sanctions, that will cause even more pressure.”, Starmer noted.