#CBCNews։ US and Israel want to resettle Palestinians from Gaza to Syria
The US and Israeli authorities are interested in the possibility of resettling Palestinians from the Gaza Strip in Syria. This is reported by CBS News, citing various sources.
According to the media outlet, the administration of US President Donald Trump has tried to contact the Syrian transitional government on this issue through an intermediary. Another source confirmed the fact of contacting the Syrian authorities, but did not specify whether any response followed or not.
In turn, a senior Syrian official in a comment to CBS News denied receiving any request from the US or Israel regarding the resettlement of residents of the Gaza Strip.
In February, the head of the Syrian transitional government, Ahmed al-Sharaa, stated that he considered US President Donald Trump's plans to expel Palestinians from their lands immoral.