Trump: "The US must deal with Russia because of its territory and natural resources"
The United States should deal with Russia because of its territory and natural resources. This was stated by American leader Donald Trump in an interview with the Breitbart portal.
“We should deal with Russia. They have the largest land area – much larger than China. They have 11 time zones. You can fly through 11 time zones from one side to the other. They have very valuable land,” the US President explained the geoeconomic context of his policy.
At the same time, Trump emphasized that, although a possible breakaway of Russia from China is not the goal of the revival of Russian-American economic relations, which he hopes for, such a development of events could lead to exactly this result.