Thursday, 20 March, 2025, 12:51
Turkey detained 37 suspects for allegedly making "provocative posts inciting crime and hatred" over the detention of Istanbul Mayor Ekrem Imamoglu, the Interior Minister said on Thursday.
Turkey detained Imamoglu, the main rival of President Tayyip Erdogan, on Wednesday on charges such as graft and aiding a terrorist group, a step the main opposition party criticised as a "coup attempt against the next president".
"Provocative posts were found on social media. Of the 261 suspects identified, 37 were arrested," The country's Interior Minister Ali Yerlikaya wrote on the social network.
Turkish Justice Minister Yilmaz Tunç had earlier called for no street protests after Imamoglu's detention. According to him, the process has no connection with the current President Tayyip Erdogan.