Thursday, 20 March, 2025, 14:45
US President Donald Trump's letter to Iran is threatening in nature, but at the same time it contains hints about possible prospects. This was stated by Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi.
He noted that Iran is preparing a response to Donald Trump's letter, which will be transmitted through diplomatic channels in the coming days.
"In the context of increasing pressure, threats and sanctions, we categorically exclude the possibility of any direct negotiations," he noted.
Earlier the diplomatic advisor to the UAE President met with Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi in Tehran on an official visit and handed him Trump's letter.