Ushakov: "Russian-American talks set for March 24 in Saudi Arabia"
Russian-American talks will be held on March 24 in Saudi Arabia, the assistant to the Russian president for international affairs Ushakov reported.
"We agreed with Mr. Walz (the US president's national security adviser) that consultations on the Ukraine issue will be held in a bilateral format by experts appointed by the presidents," said Ushakov, the assistant to the Russian president for international affairs.
"The Russian side will be represented by Grigory Karasin, the chairman of the Federation Council's Committee on International Affairs, and Sergey Beseda, an adviser to the director of the Federal Security Service. They are realy experienced negotiators who are well-versed in international issues," Ushakov noted.
According to him, the negotiations will touch upon the issue of "navigation security in the Black Sea," the assistant to the Russian president said.