Iran calls on islamic nations to promptly address Israeli violations
Iranian Foreign Minister Abbas Araqchi has urged Islamic nations to take immediate action to halt Israeli crimes and prevent further insecurity in the region.
During a phone conversation with his Emirati counterpart, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Araqchi strongly condemned the Israeli regime’s atrocities in Gaza, which have led to the deaths of hundreds of innocent Palestinians in violation of the ceasefire agreement.
The 2 officials discussed recent regional developments, particularly the ongoing genocide in Gaza and U.S. military strikes on Yemen.