#Politico: "Musk will leave soon"
resident Donald Trump has told his inner circle, including members of his Cabinet, that Elon Musk will be stepping back in the coming weeks from his current role as governing partner, ubiquitous cheerleader and Washington hatchet man.
The president remains pleased with Musk and his Department of Government Efficiency initiative but both men have decided in recent days that it will soon be time for Musk to return to his businesses and take on a supporting role.
According to the source, Trump is pleased with Musk's work and his initiative to create a government efficiency department. However, Trump and Musk have decided that it is time for the latter to return to his business and take on a supporting role.
The media outlet attributes Musk's "retreat" to the fact that members of the Trump administration and a number of foreign allies have become frustrated with Musk's unpredictability.