Al Jazeera: "Death toll from Israel strike on Gaza rises to 35"
At least 35 people have been killed and dozens of others were wounded in an Israeli attack on a residential block in Gaza City’s Shujayea neighbourhood, medical sources told Al Jazeera.
The Gaza Health Ministry said it expected the death toll from Wednesday’s attack in northern Gaza to rise, as civil defence teams and residents dug frantically to locate dozens of missing residents believed to be trapped under the rubble.
On Wednesday, the channel reported that more than 50 people were injured as a result of Israeli shelling of eastern Gaza City.