Aliyev left for Turkey
Azerbaijani President Ilham Aliyev has arrived in Turkey on a working visit to participate in the 4th Antalya Diplomatic Forum, Azerbaijani media reported.
It should be noted that the list of participants of the diplomatic forum held in Antalya includes Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Armenian Special envoy for the normalization of Armenian-Turkish relations Ruben Rubinyan.
The forum will be held on April 11-13 under the slogan "Restoring Diplomacy in a Divided World". It is expected that about 4,800 representatives of 148 countries will participate in the event, including 18 at the level of heads of state.