#NYT։"The United States has started drawing down hundreds of troops from northeastern Syria"
The military is shuttering three of its eight small operating bases in the country’s northeast, reducing troop levels to about 1,400 from 2,000, two senior U.S. officials said.
After 60 days, the officials said, American commanders will assess whether to make additional cuts. Commanders have recommended keeping at least 500 U.S. troops in Syria, one of the officials said.
President Trump, however, has expressed deep skepticism about keeping any U.S. troops in the country.
However, the Islamic State remains a potent danger in Syria, particularly in the northeast where American troops are concentrated.