Zelenskyy proposed extending the ceasefire if it is maintained
Ukraine proposes to extend the Easter ceasefire proposed by President Vladimir Putin if it is observed, Ukrainian President Volodymyr Zelensky said.
"If complete silence really reigns, Ukraine proposes to extend it beyond the Easter day on April 20. This will show Russia's true intentions, because 30 hours are enough for headlines, but not for real confidence-building measures. Thirty days can give peace a chance," he wrote on his Telegram channel.
He added that he is waiting for reports from the commander-in-chief of the Ukrainian Armed Forces, Oleksandr Syrsky, on the situation in the combat zone.
Putin declared a truce from 18:00 on April 19 to 0:00 on April 21, that is, for 30 hours. He said that he is guided by "humanitarian considerations" and assumes that Ukraine will follow Russia's example.