Kellogg: "The US is tired of what is happening on Ukraine"
The US is tired of what is happening on Ukraine, said the special representative of US President Donald Trump Keith Kellogg on Fox News channel.
This is how an associate of the head of the White House reacted to the words of US Secretary of State Marco Rubio that the United States could withdraw from the negotiation process to resolve the Ukrainian crisis.
"His words were harsh, but they had to be like that because we are tired of what is happening. We have many other issues in the world in which America should take part," Kellogg said, answering the host's question about the possible prospects for resolving the Ukrainian issue.
According to him, the war has been going on for too long, but there is still a possibility of success in the negotiations.