"Ukraine did not recognize Crimea as Russian territory during the negotiations" - Zelensky's office
During the negotiations, Ukraine did not agree to recognize Crimea as Russian territory, said Serhiy Leshchenko, an adviser to Ukrainian President Volodymyr Zelensky.
“We do not have any agreement on this from the Ukrainian negotiating team,” he said.
According to Leshchenko, Ukrainian negotiators did not raise this issue during meetings in Saudi Arabia or France.
Bloomberg, citing sources, reported that in the context of a peace agreement in Ukraine, the United States is ready to recognize Crimea as Russian territory. However, Washington has not yet made a final decision on this issue, the agency noted.
Earlier, the WSJ reported that the Trump administration had set preconditions for Kiev to end the conflict in Ukraine, including the recognition of Crimea, which was annexed by Russia in 2014.