#BBC: "Mediators offer Israel and Hamas new formula to end war"
A senior Palestinian official familiar with Israel-Hamas ceasefire negotiations has told the BBC that Qatari and Egyptian mediators have proposed a new formula to end the war in Gaza.
According to the official, it envisages a truce lasting between five and seven years, the release of all Israeli hostages in exchange for Palestinian prisoners held in Israeli jails, a formal end to the war, and a complete Israeli withdrawal from Gaza.
The Palestinian official familiar with the talks told the BBC that Hamas has signalled its readiness to hand over governance of Gaza to any Palestinian entity agreed upon "at the national and regional level". The official said this could be the West Bank-based Palestinian Authority (PA) or a newly formed administrative body.
Netanyahu has ruled out any role for the PA in the future governance of Gaza, which has been ruled by Hamas since 2007.
While it is still too early to assess the likelihood of success, the source described the current mediation effort as serious and said Hamas had shown "unprecedented flexibility".