Klitschko։ "Ukraine may need to temporarily give up territory to Russia for peace"
Ukraine may be forced to temporarily give up some territories to Russia, Kyiv Mayor Vitali Klitschko said in an interview with BBC.
"Right now (there are) a lot of conversations about a possible solution. One of the scenarios is... to give up territory. It's not fair. But for peace, temporary peace, maybe it can be a solution. Temporary," Klitschko said in a released excerpt of the interview.
He added that Ukrainians would "never accept occupation" by Russia.
Klitschko's remarks come amid renewed diplomatic activity following a deadly Russian missile and drone attack on Kyiv that killed 12 people and injured almost 90 on April 24. The strike took place just a day after the Kremlin reiterated its demands that Ukraine cede occupied territory and that the West end its military aid to Kyiv.
Klitschko appears to be the first senior Ukrainian politician to suggest that Ukraine may need to consider temporary territorial compromises.
Earlier this week, President Volodymyr Zelensky said that Ukraine has not received any official proposals for territorial concessions as part of potential peace talks with Russia from the U.S. or other partners. He has also repeatedly said that Kyiv won't recognize occupied territories as Russian.