Whitkoff's plane lands in Russia
According to the Flightradar 24 system, the plane, which was supposedly carrying the US President's special envoy Steve Witkoff to Russia, landed at Moscow's Vnukovo airport. This is reported by Russian media.
The flight took off from Miami, heading to Moscow.
The meeting between Russian President Vladimir Putin and US President Donald Trump's special representative for the Middle East, Steve Witkoff, is scheduled for April 25. This was reported by Axios, citing an American official.
Witkoff's last meeting with Putin took place on April 11 in St. Petersburg, where they discussed "aspects of the Ukrainian settlement."