Suspect in Moskalık murder arrested in Turkey
The suspect in the murder of Russian General Yaroslav Moskalyk in an explosion in Balashikha has been arrested in Istanbul and transferred to Moscow. The Russian Investigative Committee reported this.
“The Russian Federal Security Service has identified Ignat Kuzin, 42, an agent of the Ukrainian special services, who is suspected of carrying out a terrorist attack that killed Lieutenant General Yaroslav Moskalyk, Deputy Head of the Main Operational Department of the General Staff of the Armed Forces,” the Investigative Committee reported.
According to the special services, the explosive device attached in a parked car was detonated from Ukrainian territory. The car exploded when Moskalyk left the entrance to the building.
The Federal Security Service found out that Kuzin, a resident of the Ukrainian city of Sumy, rented an apartment in the building where the lieutenant general lived. On April 19, Kuzin flew to Turkey.