Pyongyang to build monument to military glory
The North Korean Central Military Commission announced that it is planned to build a monument of military glory in Pyongyang in honor of the fallen soldiers.
Earlier, the first deputy chairman of the State Duma commission Viktor Vodolatsky reported that North Korea assisted Russia in the liberation of the Kursk region. According to him, the DPRK fulfilled the terms of the cooperation agreement by actively participating in hostilities, their feat should serve as a signal against neo-Nazism.
On April 26, the Chief of the General Staff of the Russian Armed Forces Valery Gerasimov reported to Vladimir Putin that the DPRK soldiers had shown high professionalism, endurance, courage and heroism during the operation to liberate the border regions of the Kursk region from the Ukrainian armed forces.
Recall that the DPRK officially announced that it had sent troops to Russia to participate in military operations against Ukraine.