Zelensky: "The ceasefire must be immediate, full, and unconditional"
"Now, yet again, another attempt at manipulation: for some reason, everyone is supposed to wait until May 8 before ceasing fire — just to provide Putin with silence for his parade," Zelensky said.
"Russia has consistently rejected (all proposals) and continues to manipulate the world, trying to deceive the United States," Zelensky said.
Earlier on April 28, Putin announced a so-called "humanitarian" truce in Russia's war against Ukraine to mark the 80th anniversary of the end of World War II in Europe. The U.S. has intensified efforts to reach a settlement in separate peace talks with Ukraine and Russia.
Zelensky slammed Putin's proposal for a short-lived truce and pointed to Russia's strikes on civilian targets on April 28 as proof that Russia does not want to end its war against Ukraine.
"We value human lives, not parades. That’s why we believe — and the world believes — that there is no reason to wait until May 8," Zelensky said."The ceasefire should not be just for a few days, only to return to killing afterward. It must be immediate, full, and unconditional — for at least 30 days to ensure it is secure and guaranteed," Zelensky said, reiterating his calls for a full ceasefire.