#Reuters: "Zelensky told in detail what he discussed with Trump in the Vatican"
Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy said he discussed air defence systems and sanctions on Russia with Donald Trump on the sidelines of Pope Francis’ funeral at the Vatican, in what he called the best meeting the two had ever had.
In comments released by his presidential administration, Zelenskiy also said he and the U.S. president agreed that a 30-day ceasefire between Kyiv and Moscow was the correct first step towards ending the war in Ukraine.
He said he raised the topic of sanctions with Trump at the impromptu meeting last week, and that Trump's response on this question was “very strong”. Zelenskiy did not give specifics.
He also said the critical minerals deal signed by the two countries on Wednesday was mutually beneficial, and that it would allow Ukraine to defend future U.S. investments, as well as its own territory and people.
The accord, heavily touted by Trump, will give the United States preferential access to new Ukrainian minerals deals and unleash U.S. investment in Ukraine's reconstruction.
Zelenskiy said that the money would, at least initially, be reinvested and not leave Ukraine.
On the security element of the deal, Zelenskiy highlighted the importance of more effective air defences that have remained one of Kyiv's main requests to its allies throughout Russia's three-year-old full-scale invasion.