"There is no point in negotiating under blockade and hunger" - Hamas
A senior Hamas official said Tuesday the group was no longer interested in truce talks with Israel and urged the international community to halt Israel's "hunger war" against Gaza.
"There is no sense in engaging in talks or considering new ceasefire proposals as long as the hunger war and extermination war continue in the Gaza Strip," Basem Naim told AFP.
He said the world must pressure the government of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu to end the "crimes of hunger, thirst, and killings" in Gaza.
The comments by Naim, a Hamas political bureau member and former Gaza health minister, came a day after Israel's military said expanded operations in Gaza would include displacing "most" of its population.