Access to Imamoglu's X microblog has been blocked
Following the arrest of Ekrem İmamoğlu, the opposition mayor of Istanbul and a member of the main opposition Republican People's Party, his access to the microblog X has been blocked. İmamoğlu has about 10 million followers on X. This is reported by Ermenihaber.
It should be recalled that İmamoğlu is accused of taking bribes, blackmail, money laundering, rigging tenders and illegally collecting personal data. The opposition mayor of Istanbul was detained on March 19 of this year, and was arrested on March 23 and is still in Silivri prison.