Pakistan claims to have shot down 25 drones
The Pakistani military has shot down 25 Israeli-made Harop drones, the Pakistani Defense Ministry's press service reported.
The press release explains that the drones were launched from Indian territory since the start of the military operation on the night of May 7.
It is reported that one civilian was killed and another was injured as a result of the strike on one of the drones, and five Indian fighter jets and several military positions were also reported to have been destroyed.
According to Indian ANI News, the country's army is attacking Pakistani air defense systems using Harpy drones (an older version of the Harop). The Indian Defense Ministry also confirmed the morning attacks on Pakistan, calling them a response to enemy strikes on the night of May 8.
Ukraine strikes two oil facilities deep inside Russia, says Zelensky (video)
36113:22
Trump says European countries lack strong armed forces due to reliance on US (video)
41412:20
Trump says US has 'massive' munitions stockpiles, warns of jail for 'leakers'
33910:45
Iran threatens to hit Gulf states if US launches new strikes
36810:03
'Apologise or lose Safe Harbour': Parliament panel's 3-day ultimatum to Zuckerberg over PM video removal
686Yesterday, 19:42
US and Iran revising June deal with focus on Hormuz, Pakistani source says
706Yesterday, 15:03
Netanyahu says Israel ‘didn’t agree’ to Board of Peace’s plan to disarm Hamas
688Yesterday, 11:39
Trump says Strait of Hormuz to open 'very soon,' warns Iran of 'very hard' response if talks fail (video)