#HindustanTimes: "India-Pakistan talks to be conducted by military only"
India will only hold talks with Pakistan at the military level, there will be no political contacts. This was reported by the Hindustan Times newspaper, citing its sources.
“We were initially of the opinion that the only talks between India and Pakistan that will take place will be between military commanders, there will be no direct political talks,” the sources said, confirming that there was no contact between the Indian Prime Minister’s National Security Advisor Ajit Doval and Indian Foreign Minister Subrahmanyam Jaishankar and their Pakistani counterparts.
In addition, official New Delhi believes that there is nothing to discuss with Islamabad on the Kashmir issue, except for returning the “illegally occupied” territories to India by Pakistan, and discussions on this topic should be held directly.
“They should return the illegally occupied territory, and they can do it immediately. We don't need a mediator in that matter," the newspaper's sources said.