Death toll from Israeli strikes in Gaza rises to 74
The death toll from Israeli strikes in the Gaza Strip on Thursday has exceeded 70, with nearly 60 killed in the strikes on the city of Khan Younis, Al-Jazeera reported, citing Palestinian health sources.
“The Israeli strikes on Khan Younis since Thursday morning have killed 57 people,” the sources said. Earlier, doctors had reported more than 20 deaths.
According to sources, the total number of victims of strikes in various areas of the Gaza Strip on Thursday has reached 74.
Earlier, Al-Jazeera reported that targets in the cities of Gaza, Jabalia and Deir al-Balah were also hit. The city of Rafah was also subjected to artillery shelling.