Lavrov: "Zelensky is a pathetic person to demand that Putin come to Turkey"
Zelensky is a pathetic person to demand that Putin come to Turkey. This was stated by Russian Foreign Minister Sergei Lavrov.
"First, Zelensky made some statements that he demanded that Putin personally come to Turkey... A pathetic person, everyone knows that, except for him and those in whose hands he is a puppet. Then, probably, his senior friends explained that such behavior is stupid, and negotiations are necessary," Lavrov said.
Recall that Vladimir Zelensky had stated that he would participate in the negotiations in Turkey only if Putin personally appeared at the negotiations.