Rubio holds meeting with "Euro-Three" countries in Istanbul
US Secretary of State Marco Rubio is meeting in Istanbul with the national security advisers of the "Euro-Three" countries - Great Britain, Germany and France.
This is reported by the BBC.
The talks were attended by Jonathan Powell from Great Britain, Gunter Sauter from Germany and Emmanuel Bohn from France.
US President Donald Trump's special representative for Ukraine, General Keith Kellogg, was also present at the talks.
The discussions focused on the situation around Iran and Ukraine.
Earlier, US Secretary of State Marco Rubio participated in a meeting with representatives of Turkey and Ukraine at the Dolmabahce Presidential Palace.