Trump: "I will have a phone call with Putin on Monday, then with Zelensky and NATO allies"
US President Donald Trump will have a phone conversation with Russian President Vladimir Putin on Monday morning, Trump wrote about this, according to the BBC.
According to the media, on Monday at 10:00, Trump will have a phone conversation with Russian President Vladimir Putin, followed by a phone conversation with Vladimir Zelensky and NATO allies.
“I will have a phone conversation with Russian President Vladimir Putin,” Trump wrote on his Truth Social social network.
“The topic of the conversation will be stopping the “bloodbath” that is killing an average of more than 5,000 Russian and Ukrainian soldiers every week and trade. Then I will speak with Ukrainian President Zelensky, and then with President Zelensky, various members of NATO,” Trump continued.
“I hope it will be a productive day, a ceasefire will be signed and this very violent war that should never have started will end,” he added.