More than 150 killed in Gaza Strip
At least 151 people were killed in Israeli strikes on the Gaza Strip on May 18, including 70 in the shelling of Gaza City and in the north of the enclave, Qatar’s Al Jazeera said․
According to Dmitry Gendelman, an adviser to the Prime Minister's Office, the Israel Defense Forces (IDF) have entered the decisive phase of Operation "Gideon’s Chariots" to defeat the radical Hamas movement in the Gaza Strip. Gendelman noted that "ground forces are advancing deep into the Gaza Strip," launching "pinpoint strikes against Hamas structures and occupying key positions."
"Over the past week, aviation has hit hundreds of targets, destroying warehouses, tunnels, and rocket and terrorist positions within the enclave," the adviser recalled.