24 killed in Israeli strikes in Gaza
At least 24 people have been killed in Israeli air strikes and shelling of various areas of the Gaza Strip overnight, the Qatari television channel Al Jazeera reported.
According to it, the most powerful strikes were carried out on the city of Khan Yunis, located in the south of the enclave, where at least 11 Palestinians were killed as a result of Israeli air force attacks. The city of Deir el-Balah in the central part of the Gaza Strip and the city of Jabalia in the north also came under massive air and artillery fire.