#Reuters: "Russia and Ukraine began a major prisoner swap 1000 for 1000"
Russia and Ukraine began a major prisoner swap on Friday expected to be the biggest of the war, as agreed last week at their first direct talks in more than three years, a Ukrainian military source said.
Ukrainian authorities told reporters to assemble at a location in the northern Chernihiv region in anticipation that some freed prisoners could be brought there. The Ukrainian military source said the swap was still under way.
Let us recall that on May 16, during direct negotiations between Russia and Ukraine in Istanbul, an agreement was reached on the exchange of prisoners of war on the principle of "1000 for 1000."