Fidan will leave for Russia on a working visit on May 26-27
Turkish Foreign Minister Hakan Fidan will pay a working visit to Russia on May 26-27, where he will meet with President Vladimir Putin, Foreign Minister Sergei Lavrov and other high-ranking officials, TASS reported, citing Turkish Foreign Ministry sources.
In addition to talks with Putin and Lavrov, Fidan plans to meet with Russian Presidential Aide Vladimir Medinsky, who headed the Russian negotiating team in Istanbul, and Defense Minister Andrei Belousov.
The topics of discussion will be bilateral relations, trade development, and cooperation in the energy and tourism sectors, the statement said.