Protests against arms supplies in Berlin
A protest against German arms supplies to war zones and in support of peace took place in central Berlin near the Brandenburg Gate, the DPA agency reported.
“Hundreds of demonstrators gathered at the Brandenburg Gate for a demonstration... The protest against German arms supplies is being held under the slogan “Peace, freedom, people’s vote,” the media outlet reported.
About 10,000 people had registered to take part in the protest, the PDA reported, citing the capital’s police. After the rally, the organizers plan to march through the city center.