Trump: "US Army to study new ways of waging conflicts using Ukraine as an example"
The US military is studying new ways of waging war, using the example of Ukraine, President Donald Trump said.
“We are studying this, and it is a terrible thing to study. We are seeing other forms of warfare. Drones that strike with great speed and precision. We have never seen anything like this, and we are learning from it,” Trump said.
According to the president, after returning to the White House, the American military has once again gained respect around the world. Trump added that the US military will no longer impose democracy at gunpoint.