Musk: "My scheduled time as a special government employee comes to an end"
Elon Musk has announced on social media that he is leaving his role in the Trump administration, a departure the White House confirmed was in process on Wednesday evening.
“As my scheduled time as a Special Government Employee comes to an end, I would like to thank President Donald Trump for the opportunity to reduce wasteful spending,” the billionaire wrote on X, his social media platform.
“The DOGE mission will only strengthen over time as it becomes a way of life throughout the government,” he said, referring to his “department of government efficiency.”
A White House official told Reuters it was accurate Musk is leaving the administration and his “off-boarding will begin tonight.”