#CNN։ "The final decision on the nuclear program may come at the next US-Iran talks"
The final decision on the restoration of the nuclear agreement between the United States and Iran may be made at the next meeting of the parties.
This is reported by CNN, citing sources familiar with the negotiations.
According to the channel, the upcoming round of consultations, which may be decisive, will not take place in Europe, as before, but in the Middle East. This change in the location of the negotiations, according to experts, may indicate the desire of the parties to ensure greater confidentiality and efficiency of the discussions.
According to the source, the parties have already agreed on most of the technical details and are now working on the final political formulations, including guarantees for the fulfillment of obligations.
Earlier, Trump stated that he hoped that the document would be signed in the coming weeks.
Recall that the United States and Iran have held 5 rounds of indirect negotiations on Iran's nuclear program. The last time the parties met with the mediation of Oman was on May 23 in Rome.