Hundreds of starving Palestinians storm Gaza food warehouse in deadly incident
A hungry crowd of Palestinians broke into a United Nations warehouse in central Gaza on Wednesday, resulting in at least two deaths and multiple injuries as famine conditions worsen in the Strip.
“Hordes of hungry people broke into the WFP’s Al-Ghafari warehouse in Deir Al-Balah, Central Gaza, in search of food supplies that had been pre-positioned for distribution,” the World Food Programme (WFP) said. “Initial reports indicate two people died and several were injured in the tragic incident.”
It is unclear what caused the deaths and injuries. WFP said it is working to verify the exact circumstances, but emphasized the tragedy reflects “alarming and deteriorating conditions on the ground” directly linked to the aid blockade.