"Putin offered to help with Iran" - Trump
US President Donald Trump announced that the topic of Iran was also discussed during a phone call with Putin yesterday.
“We also discussed Iran, and the fact that time is running out on Iran’s decision pertaining to nuclear weapons, which must be made quickly!” he wrote. “I stated to President Putin that Iran cannot have a nuclear weapon and, on this, I believe that we were in agreement.”
He said Putin would likely join discussions with Iran.
“President Putin suggested that he will participate in the discussions with Iran and that he could, perhaps, be helpful in getting this brought to a rapid conclusion. It is my opinion that Iran has been slowwalking their decision on this very important matter, and we will need a definitive answer in a very short period of time!” Trump wrote.