Peskov: "Putin and Trump did not discuss the topic of sanctions"
Putin and Trump did not discuss sanctions during their phone call yesterday, Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said.
According to him, “a lot of important things were discussed.”
“The conversation was constructive, and there is literally no point in focusing on the duration. Sometimes you can say a lot of important things in a shorter time, which is what happened yesterday,” the Kremlin spokesman said in response to a question from TASS.
According to Peskov, Putin did tell the US president that Moscow would respond to Kiev’s attack on Russian airports, which Trump had previously mentioned.
Recall that the presidents of the two countries had a phone call that lasted 1 hour and 10 minutes. The previous conversation between Putin and Trump, which took place on May 19, lasted 2 hours and 5 minutes.